43-ти Международен музикален фестивал "Софийски музикални седмици"  - 23 Май - 27 Юни 2012 г.
43rd Sofia Music Weeks International Festival  23 May -  27 June 2012
23.05.2012.
MEIN PROGRAMME
Opening                Sofia Music Weeks International Festival  -  2012
23 May 2012
Wednesday

19.00
"Bulgaria" Hall

Symphonic inspirations
Youth Philharmonic Orchestra "Pioneer"

Conductors:
Mihail Angelov
Hristo Ignatov
Stefan Linev
Ricardo Averbah
Lubomir Denev - Junior

Soloists:
Mariana Gurkova, piano
Angel Stankov, violin

Program: Bach-Stokovsky, Beethoven,
Vlsdigerov, Verdi, Tchaikovsky
ОТКРИВАНЕ С ЮБИЛЕЙ

Датата на откриването на фестивала съвпада с един забележителен юбилей - 100 години от рождението на Влади Симеонов. ПРОФЕСОРЪТ, открил тайнството на диригентското изкуство пред Емил Чакъров, Александър Владигеров, Борис Хинчев, Росица Баталова, Васил Казанджиев, Емил Табаков, Георги Димитров, Цанко Делибозов и др. ОРГАНИЗАТОРЪТ, дал всичко от себе си в създаването и укрепването на Пловдивската филхармония, Симфоничния оркестър на БНР и Софийската филхармония. ДИРИГЕНТЪТ, оставил в паметта на публиката върхови творчески постижения като "Сътворението на света" от Хайдн, партнирал у нас и зад граница с Леонид Коган, Ивон Лефебюр, Бела Давидович, Станислав Кнушевицки, Ванда Вилкомирска, Амадеус Веберзинке, Франсоа Триолие, Мария Жоао Пиреш, Пиер Амоял и др. Но за почти за всички български инструменталисти той ще остане като БАЩАТА И ДУШАТА на филхармония "Пионер". Цветът на българското инструментално майсторство е минал за 60 години през този оркестър (наречен от Ленард Бърнстейн "Върхът на цивилизацията"!) и е попивал от огромния опит на МАЕСТРОТО.
    На 23 май ще се състои една забележителна среща на поколенията, таланта и ентусиазма в памет на Влади Симеонов. На нея млади и стари оркестранти (включително Татяна Дончева - виола) заедно ще изпълнят произведения из репертоара от златните времена на филхармонията под палката на други негови ученици - Михаил Ангелов, Рикардо Авербах и Стефан Линев, както и на настоящия млад и талантлив шеф-диригент Любомир Денев-син.

Влади Симеонов (1912-1990)
Диригент, цигулар и музикален педагог Влади Симеонов е една от най-ярките личности в историята на българското изпълнителско изкуство. През 1934 завършва Музикалната академия в класовете по цигулка на проф. Ханс Кох и проф. Саша Попов. Следват специализации по дирижиране в Рим при Бернардино Молинари и във Виенската музикална академия при Леополд Райхвай, която завършва с отличие.
Симеонов е основател на седем оркестрови състава, сред които: първият камерен оркестър в България (1939), Пловдивският симфоничен оркестър, както и Филхармония "Пионер". Преподава диригентско майсторство в Музикалната академия, където негови ученици са известните днес  диригенти Александър Владигеров, Борис Хинчев, Васил Казанджиев, Емил Табаков, Емил Чакъров, Михаил Ангелов, Росица Баталова.
"Хиляди са възпитаниците на Филхармония "Пионер". Техният "Маестро" възпитава и развива музикален вкус и безкомпромисен критерий към истинските ценности в музикалното изкуство", отбелязва в своя статия Надежда Искрова. "Той постигаше уникален емоционален контакт и вдъхновение породено от пълното доверие и обич между оркестър и диригент." Незабравими са думите му: "За тези преживяни мигове си струва да живееш. Аз съм най-щастливият диригент на света."
Създадена през есента на 1952 към Двореца на пионерите  в София - сега Национален Дворец на Децата, Филхармония "Пионер" под ръководството на проф. Влади Симеонов постига международно признание и е отличена с редица награди. Сред тях е Извънредната награда с Почетен диплом за изключителни артистични постижения и Златен медал на конкурса "Херберт фон Караян" в Берлин през 1974. Оркестърът участва в престижни фестивали, осъществява турнeта в Мексико, САЩ, Бразилия, Белгия, Австрия,  концерти в Германия, Франция, Швейцария, Италия. Още с раждането на Филхармония "Пионер" към нея се създава оркестрова школа, в която работят преподаватели от Музикалната академия (Българска държавна консерватория), НМУ "Л. Пипков", както и оркестранти от Софийската филхармония и Софийската опера. След петгодишно прекъсване, през 2008 година, Филхармония "Пионер" бе възстановена с нов състав от деца и юноши на възраст между 9 и 18 години. През годините след проф. Влади Симеонов, диригенти на оркестъра са били: Георги Димитров, Константин Патронев, Григор Паликаров, Борис Спасов. Всички ръководители и преподаватели са бивши оркестранти на "Пионер". Преминали през тази уникална школа, те неотклонно следват създадените от Влади Симеонов методи и традиции на работа. От май 2010 година диригент на Филхармония "Пионер" е Любомир Денев - син.

Ангел Станков - цигулка
Завършва Музикалната академия  при проф. Леон Суружон и проф. Владимир Аврамов. По препоръка на световноизвестния цигулар Руджиеро Риччи специализира  в Лондон при  проф. Мануг Парикян, а по-късно при проф. Ифра Нийман. Като солист, камерен изпълнител, концертмайстор на Софийската филхармония и в последно време диригент, участва активно в концертния живот у нас, гостува в САЩ, Япония, Тайван, Южна Корея, Сингапур и Куба. Свирил е  в най-престижните зали: Карнеги Хол - Ню Йорк, Кенеди център-Вашингтон, Гевандхаус - Лайпциг, залата на Московската консерватория, Изуми Хол-Осака, Сънтори Хол-Токио, операта в Ница. Станков е професор е в ДМА "П. Владигеров" от 1996.  Заедно с Йосиф  Радионов  е носител на редица престижни награди.  През 2008 за популяризиране на британска музика получава Орден на Британската империя  от Кралица Елизабет II. Реализирал е записи  индивидуално и с цигулково дуо Станков-Радионов за БНР, БНТ, Балкантон, Би Би Си- Лондон, радио Хага, Радио Прага, Руска и Френска телевизии, Йомиури Телевижън, Радио НХК-Япония и др.

Христо Танев - виолончело
Започва занимания по музика на деветгодишна възраст и няколко месеца по-късно е приет в  НМУ "Л. Пипков". Още първата година спечелва Първа извънредна награда на конкурса "Св. Обретенов" в Провадия и става концертмайстор на Филхармония "Пионер".През 1990 след като завършва НМА в София, продължава обучението си в Джулиард Скуул в Ню-Йорк, където учи виолончело при световно известната Зара Нелсова.  Христо Танев е бил солист на всички наши водещи оркестри и гост на големите фестивали в страната. Канен е като гост-концертмайстор на оркестрите на Софийската опера, Симфоничния оркестър на Сан Паоло, оркестъра на Радио Мюнхен и Софийската филхармония. От 1994 е концертмайстор на оркестъра на БНР, а също така е челист в Квартет "Димов" и преподавател в НМА и НБУ.

Мариана Гюркова - пиано
Учи пиано в НМУ "Л. Пипков" при Лидия Кутева, а в НМА "Проф. П. Владигеров" продължава обучението си под ръководството на Богомил Старшенов и Лили Атанасова. По-късно специализира при Ханс Граф, Лев Власенко, Леон Флайшер и Пол Бадура-Шкода. От 1988 година живее в Испания, където среща проф. Йоаким Сориано, който става неин ментор по отношение на задълбоченото музикално изпълнение.
Мариана Гюркова е носител на многобройни награди от национални и международни конкурси, сред които две за изпълнение на испанската музика - на конкурсите в Сантандер и Хосе Итруби. Записва за радио и телевизионни канали, издава редица дискове, сред които забележително е пълното издание на етюдите на Шопен. Пианистката съчетава своята концертна дейност и с педагогическа. Тя е заместник-ректор и преподавател в Мадридската кралска консерватория и води майсторски класове из цяла Испания. Надарена с "огромно музикално чувство" и  "несъмнена техника едновременно с красноречиво комуникативно присъствие", тя е канена да музицира в най-престижните зали на петте континента в самостоятелни рецитали и като солист на оркестри.

Михаил Ангелов
Един от най-добрите български диригенти, маестро Ангелов завършва Консерваторията в София в класа на Влади Симеонов и аспирантура в Московската консерватория.  Дейността му като хоров диригент е свързана с известните български колективи "Дунавски звуци", "Кавал" и "Морфова-Прокопова". Международните му успехи са свързани с гастролите му като диригент на Московската и Ленинградската филхармонии, Оркестъра на Берлинската опера, Радиооркестъра на Загреб, Болшой театър, Театро "Верди" в Триест, Театро "Сан Карло" в Неапол, Берлинската Щатсопер, оперите в Прага, Братислава, Будапеща, Белград, Истанбул, Анкара. Основоположник е на един от най-добрите български музикални състави - Камерен ансамбъл "Софийски солисти".  Бил е директор и главен диригент на оперните театри в Русе, Пловдив, Бургас и Благоевград; диригент, заместник-главен диригент, главен диригент и директор на Софийската опера.

Христо Игнатов
След завършване на  Музикалната академия в София в класа по оркестрово дирижиране на проф. Влади Симеонов, диригентът специализира в Москва през 1984 при проф. Юрий Симонов. Христо Игнатов е ръководил Симфоничните оркестри в Бургас и Сливен. През 1991 става главен художествен ръководител и директор на Варненската опера, а от 1999 до 2010 е директор на Оперно-филхармонично дружество - Варна. От 1990 е доцент в НМА "Проф. Панчо Владигеров". Участва в редица международни фестивали у нас и в чужбина като фестивал на о. Корфу, Гърция; Рождественския фестивал на изкуствата в Новосибирск, Русия; "Салон на изкуствата", "Новогодишен музикален фестивал", "Варненско лято" и др. С голям успех гастролира и на сцените в Европа, САЩ, Обединените арабски емирства и др. Носител е на наградите "Варна" и "Кристална лира".         

Стефан Линев
Започва да учи цигулка на шестгодишна възраст, а на дванайсет вече е член на Филхармония Пионер. Завършва НМУ в София в класа по цигулка на Валентин Чопаринов. Първите му изяви като диригент са с оркестъра на музикалното училище на седемнадесетгодишна възраст, като дебютира в зала "България". НМА"Проф. П. Владигеров" завършва в класовете по хорово дирижиране при проф. Васил Арнаудов и оркестрово дирижиране при проф. Влади Симеонов. След дипломирането си е назначен във Варненската опера. През 1990-1991 специализира в Yale University, САЩ при проф Елеазар Де Карвальо. След завръщането си е последователно главен диригент на Варненската филхармония и Русенската опера. От 1997 живее и работи в САЩ. Дебютира в Carnegie Hall през 2005 със Young Soloists of New York Chamber Orchestra.

Ricardo Averbach
Maestro Ricardo Averbach, Director of Orchestral Studies at Miami University and National Vice-President of the College Orchestra Directors Association, is the winner of the 2010 American Prize in Conducting. He also received the 1st Honor Diploma at the 2010 Masterplayers International Music Competition in Lugano, Switzerland.
Averbach previously has served as Music Director of the Echternach FestivalOrchestra in Luxembourg, the University of Pennsylvania Symphony Orchestra and Wind Ensemble and the S?o Paulo Municipal Symphony Orchestra in Brazil. Hisdiscography includes several world premiere recordings, which have sold more than half a million copies around the globe.
He participated in festivals such as the Schleswig Holstein Musik Festival (Germany), Accademia Musicale Chigiana (Italy), Tanglewood (USA), Hopes, Talents, Masters Festival/Competition (Bulgaria), Echternach International Festival (Luxemburg) and the St. Petersburg Palaces International Music Festival (Russia). Averbach conducts regularly in South and North America and Europe, having performed as guest conductor in Bulgaria, Russia, Portugal, Italy, Luxembourg, France, China, Brazil, Azerbaijan, Ecuador, Argentina and the United States.


Любомир Денев - младши
През 2007 година завършва НМУ "Л. Пипков"  със специалност пиано при проф. Иван Дреников. Продължава обученито си в ТКДФ на НМА "Панчо Владигеров" с профил оперно-симфонично дирижиране при проф. Пламен Джуров и асистент Георги Патриков. Посещава редица майсторски класове, носител е на награди за композиция. От 2010 е  асистент-диригент на Филхармония "Пионер". Дирижирал е концерт посветен на 111-годишнината от рождението на Панчо Владигеров в НМА с Академичния симфоничен оркестър.