43-ти Международен музикален фестивал "Софийски музикални седмици"  - 23 Май - 27 Юни 2012 г.
43rt Sofia Music Weeks International Festival  23 May -  27 June 2012
26.06.2012.
ОСНОВНА ПРОГРАМА
Международен музикален фестивал "Софийски музикални седмици"  -  2012 г.
26 юни 2012
вторник

20.00 ч.
Червената къща
ул. "Любен Каравелов" 15

Годишнини
100 г. от рождението на Джон Кейдж

Tribute to Cage

Вечер за Джон Кейдж
Биляна Вучкова, цигулка
Светлана Мараш , звук / електроника


Дискусия/концерт с представяне на видео материал, музикални партитури, книги, интервюта, оригинални произведения за соло цигулка на Джон Кейдж ( Eight Wiskus, селекция от "Freeman Etudes"),  и интерактивни импровизации.
100 ГОДИНИ ОТ РОЖДЕНИЕТО НА ДЖОН КЕЙДЖ

Кейдж е известен най-вече с композицията си в три части "4'33" през 1952 г., по време на изпълнението, на която не се свири нито един звук.  Съдържанието на композицията се изразява в това  да се възприемат звуците от  околната среда по време на изпълнението, като музика, а не само като четири минути и тридесет и три секунди тишина. Тази композиция стана едно от най-спорните произведения на двадесети век. 
Друго известно изобретение на  Кейдж - подготвено фортепиано (между стрените на пианото са поставени различни предмети - хартия, монети, кламери, и др. - което води до променено звучене на инструмента), за което той написва многобройни произведения, в това число и  накои концертни пиеси, най-известните на които са сонати и интерлюдии (1946-48)

26 юни 2012
вторник

18.00 ч.
зала СБК

Годишнини

100 години от рождението на Парашкев Хаджиев

Оперите на композитора във видеоархивите

Водещ - проф. Боянка Арнаудова
100 ГОДИНИ ОТ РОЖДЕНИЕТО НА ПАРАШКЕВ ХАДЖИЕВ

Син на оперния диригент Тодор Хаджиев, основател на Софийската опера и на оперната прима Дойчина Хаджиева. Със своята разностранна творческа, педагогическа и обществена дейност той е сред имената, които формират професионалния облик на българската музика и българската музикална култура в средата на ХХ век. Завършва ДМА (дн. ДМА “П. Владигеров”) с пиано при проф. Анд. Стоянов и композиция при проф. П. Владигеров (1936). През 1937 специализира композиция при Й. Маркс във Виена. Учи композиция при Х. Тисен във Висшето училище по музика в Берлин (1938­-40). След завръщането си в България е преподавател по хармония в ДМА, от 1947 повече от 40 години е професор по хармония и композиция. Автор е на учебници по хармония и елементарна теория.

Той е най-продуктивният български композитор на музикално-сценични творби: 21 опери, 6 оперети и 3 мюзикъла, 1 балет; с над 150 постановки, представляващи представителна част от националния репертоар на българските оперни и оперетни театри след средата на 50-те години на ХХ век; някои са поставяни и в други страни като Белгия, Чехия, Германия, Русия и др. Автор е на: симфонична и камерна музика; над 500 хорови и масови песни, над 1000 детски и училищни, 20 забавни, над 5000 хармонизации на народни песни; музика към игрални филми и др. Голяма част от творчеството му е издадено. Произведенията му са репертоарни за българските изпълнители. Използват се в педагогическата практика. Носител е на най-високи държавни награди и отличия.